Stratosferski polarni vrtlog ovih dana dostigao je svoju maksimalnu snagu. Vjetrovi su premašili jačinu od 55 m/s na sloju od 10 hPa. Uz to temperatura u njegovom jezgru je daleko ispod normale. Vrijedi istaći da je na sloju 10 hPa jezgro polarnog vrtloga dostiglo ovih dana rekordno nisku temperaturu od 195 K, što se rijetko događa.

Dalje kretanje temperature unutar polarnog vrtloga prema prognozi GFS modela ukazuje da u narednom slijedi porast temperature na sloju 10 hPa i blago slabljenje vjetrova. Međutim, prema trenutnim prognozama ne očekuju se veće implikacije toga niže prema troposferi gdje će polarni vrtlog nastaviti sa iznadprosječno jakim vjetrovima i sa temperaturom jezgra nižom od prosječnih vrijednosti.
Sve to negativno utiče na neki zimu kod nas i generalno na većinu mjesta Sjeverne hemisfere. Troposferni polarni vrtlog nastavio bi biti kompaktan i u narednih 10-15 dana pozicinirajući glavninu hladnoće u sklopu Arktičkog kruga uz rijetka izbijanja niže.

Kad se sve sabere neku konkretnu zimu naših krajevi vjerovatno neće vidjeti ni u narednih 10-15 dana, a ako se ovako nastavi stanje polarnog vrtloga možda ni do kraja januara da je ne bude. Očekuje se idalje dominacija Atlantika uz preovladavajuća zapadna i jugozapadna visinska strujanja, iznadprosječne temperature preko većeg dijela Europe, uz poneki prolazan upad uglavnom manje količine hladnog zraka koji bi donosio nešto snijega uglavnom na planinama.